Гайдарите на Котел грабнаха голямата награда на етнофестивала в Минерални бани

  • etno-1

Гайдарски оркестър при Национално училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“, Котел грабна голямата награда на 18-тия международен етнофестивал Децата на Балканите – с духовност в Европа в Минерални бани. 18-тото издание бе закрито вчера от националните секретари на КНСБ Тодор Капитанов, Даниела Алексиева и кмета на курортното селище Мюмюн Искандер.


В продължение на два дни близо 2 000 деца от целия свят пяха, танцуваха и се надпреварваха за приза на фестивала.
Преди всичко искам да ви поздравя с днешния празник, пожелавам ви много, много здраве и разбира се – подаръци, каза Тодор Капитанов. През изминалите два прекрасни дни през тази сцена преминаха около 2 000 деца. Вие сте прекрасни, а аз имам удоволствието от името на ръководството на КНСБ да ви поздравя, затова че затруднихте журито адски много. Благодаря и на всички организатори на това голямо събитие, на хората, които се грижиха да се чувствате удобно, на онези, които се грижиха за нашата сигурност и разбира се най-вече на нашите домакини от община Минерални бани за тяхното гостоприемство, обяви националният секретар на КНСБ.

Акцент в програмата на детския етнофестивал тази година е темата за безопасността на децата. Затова паралелно с песните и танците се проведе кръгла маса и обучение на тема "Новите рискове за деца в интернет и как да ги предотвратваме“. Форумът бе организиран съвместно с Националния център за безопасен интернет, а специално поздравление изпрати българският еврокомисар по дигиталното общество Мария Габриел.
Заедно с това, от Асоциацията на пострадалите от катастрофи проведе обучение за безопасност на движението. То се проведе в рамките на два дни, а лектори бяха председателят на Асоциацията Владимир Тодоров и бившят говорител на КАТ София Любка Маринова.

На голямата поляна до летния театър пък се проведе съпровождащо, също свързано с темата за безопасността в интернет, наречено „Клиника д-р Ах ЗАБИ” – пункт, в който специалисти ще проверяват дали са защитени телефоните на децата и ще лепят зелени и червени стикери, според защитата на техните мобилни устройства.

Най-малкият талантлив участник стана Виктория Вълкова, ДГ Калина Малина, Чирпан
При вокалните групи победител стана Детска фолклорна певчевска група „Дебърче“, Първомай.
Индивидуален изпълнител в най-малката група стана Валерия Велчева от Мадан.
При по-големите призът отнесоха Атанас Петков от София и Борислава Цекова от Исперих.
При танцовите колективи победители станаха Танцова формация при ДГ Калина Малина, Пазарджик, Представителен танцов състав „Чудесия“, гр. Пазарджик, Танцов състав „Люти чушки“, Павликени.

Ето и всички награди


Индивидуални изпълнители и инструменталисти

1-ва възрастова група от 5 до 10 години

3 място - Николай Златков, ОНЧ Заря 1858 Хасково

2 ро място – Даная Атанасова, , ДГ Калина Малина, Чирпан

1-во място - Валерия Делчева, ОУ Отец Паисий, Мадан

2-ра възрастова група 11-14 годишна възраст

3-то място - Мариана Дибекова, ДВГ „Медени звънчета“, Самоков
2-ро място Аделина Налбантова, СУ Любен Каравелов, Пловдив
1 място - Атанас Петков, ДЦ Лозенец, София

3 възрастова група – от 15 до 18 годишна възраст

3-то място Николета Сашкова, ДЮВИШ Звънче, Велинград
2-ро място - Чан Тай Фънг, Българо-китайски образователен център „Панда“, София
1 място - Борислава Цекова, НЧ Съзнание 1891, Исперих

Вокални групи

3-то място - ВГ „Бели Брези“ ЦПЛР ЦИКО, София
2-ро място - Формация за автентичен фоклор „Куклици“, ЦПЛР ОДК Пловдив
1-во място - Детска фолклорна певчевска група „Дебърче“, Първомай

Танцови колективи


Възрастова група от 5 до 10 години

3 място Група Лъв, ДГ Слънце, Смолян,
2 място Детски танцов състав Мики маус, София
1 място Танцова формация при ДГ Калина Малина, Пазарджик

2-ра възрастова група, 11-14 годишна възраст

3 място - Формация „Димитров“, Нова Загора
2 място - Танцов състав „Тракийска младост“, ОУ Любен Каравелов, Пловдив,
1 място - Представителен танцов състав Чудесия, гр. Пазарджик


3 възрастова група – от 15 до 18 годишна възраст

3 място - Ансамбъл „Кочо Рацин“, Скопие, Македония
2 място Детско юношески танцов колектив „Здравец“
НЧ „Слънце 1926“, с Гаврилово,
НЧ „Светлина 1926“, Семчиново, Сливен
1 място - Танцов състав „Люти чушки“, Павликени


Съвременни танци

3 място - Ансамбъл Славейче, Клас Танци на народите, гр. Пещера
2 място - портен клуб Рона, ОНЧ Заря 1868, Хасково
1 място Студио за класически и модерни танци Балет Марина, Дом на културата община Попово

Фолклорни танци на етнооснова

3 място - Ансамбъл за традиционна музика и танци Воилия, Гражданска асоциация Македония

2 място - Група Снутки, Асоциация на любителите на народната култура, Полша

1 място - Детска група за автентичен фолклор „Дъга“, НЧ Кирил и Методий, 1952 с Караманци, община Минерални бани

Специални награди

Камерни състави

Възрастова група от 5 до 10 години
Спортен клуб Рона, ОНЧ Заря 1868, Хасково


Възрастова група 11-14 годишна възраст

Танцова формация „Софистик Живо“, София


3-та възрастова група – от 15 до 18 годишна възраст

Студио за класически и модерни танци Балет Марина, Дом на културата Попово

Ансамбли

Първа възрастова група - от 5 до 10 години

„Хорце“, НЧ Заря 1957, Минерални бани

Втора възрастова група 11-14 годишна възраст

Ансамбъл Чинарче, НЧ Христо Ботев, с. Казичане

Трета възрастова група – от 15 до 18 годишна възраст

Детско юношески ансамбъл „Кюстендилче“, гр. Кюстендил

Пресъздаване на народен обичай

„Живата питка“, Софийска гимназия за хлебни и сладкарски изделия, София

Оригинално изпълнение на автентичен фолклор

Ансамбъл за традиционна музика и танц „Мегдан“, Македония

Оригинална хореография

ФА „Лъжички Традиция“, НЧ Просвета 1898, гр. Стралджа

Награда на Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов“

ДВГ „Изворче“, НЧ Заря, Минерални бани

Специална награда на община Минерални бани

Група за народни танци при община Чорлу, Турция

Специална награда на СБУ

Училищен хор при ОУ Иван Вазов, Симеоновград

Специална награда на Съюза на танцовите дейци


Танцова формация „Софистик Живо“, София

Специална награда на БНР Благоевград

ДЦ Лозенец, „Медени гласчета“, София

Най-малък и талантлив участник

Виктория Вълкова, ДГ Калина Малина, Чирпан