„Веселие” от Симитли грабна Голямата награда на детския етнофестивал Децата на Балканите – с духовност в Европа!”

  • 001

Петнадесетият детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа!” завърши. В него се представиха близо 1700 деца и юноши от България, Румъния, Гърция, Турция, Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина. Големият културен празник бе организиран от КНСБ и Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов” за петнадесета поредна година и с него се отбеляза 1 юни – Международният ден на детето.

Два дни ритмите, песните и танците от различни фоклорни области и региони огласиха Източните Родопи. Авторитетното жури на фестивала бе затруднено, кого да отличи, като най-добри от толкова много добре представили се групови и индивидуални изпълнители.

Голямата награда на етнофестивала, на името на  „Проф. д-р Желязко Христов, д.м.” завоюва представителен танцов ансамбъл “Веселие” гр. Симитли, област Благоевград. Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Нанков и кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер с щастливи усмивки връчиха и останалите награди, които поместваме отделно:

І. Индивидуални певци/инструменталисти

І-ва възрастова група – до 13-годишна възраст

І място: Борислава Цекова ОУ „Васил Априлов” – гр. Исперих

Отличения с І място получава студиен запис в звукозаписно студио на БНР - Радио Благоевград.

ІІ място: Божидара Джибарова Център по изкуствата – гр. Благоевград

ІІІ място:  Калина Колева НЧ „Нов път 2011” – с. Добрич, област Хасково

ІІ-ра възрастова група – до 18-годишна възраст

І място: Георгия Райкова 16  ОУ „Райко Джинзифов” – гр. София

Отличения с І място получава студиен запис в звукозаписно студио на БВР - Радио Благоевград

ІІ място:  Елеонора Дурина            НЧ „Братство – 1869” – гр. Кюстендил

ІІІ място: Десислава Карамфилова СОУ „Васил Левски” – гр. Крумовград

ІІ. Вокални групи

І място: ДВГ „Медени звънчета” – ОУ „Митрополит Авксентий Велешки” –

гр. Самоков

Отличените с І място място получават студиен запис в звукозаписно студио на БНР - Радио Благоевград

ІІ място:  ДФГ „Трепетлика” – гр. Кюстендил

ІІІ място: ДФПГ „Дебърче”            НЧ „Пробуда 1905” – гр. Първомай

ІІІ. Танцови колективи

І-ва възрастова група – до 13-годишна възраст

І място:  Представителен танцов ансамбъл „Северняче” гр. Попово

ІІ място:  Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Хасково” гр. Хасково

ІІІ място:  Културно дружество „Абрашевич” – гр. Върнячка баня, Сърбия

ІІ-ра възрастова група – до 18-годишна възраст

І място: Средношколска танцива формация „Лудогорска младост” гр. Разград

ІІ място:  Представителен танцов състав „Чудесия” Младежки дом – гр. Пазарджик

ІІІ място: Училище по изкуства и занаяти – гр. Питещи, Румъния

ІV. Съвременни танци /модерни, спортни, балет/

І място: Балет „Естрея” – гр. София

ІІ място: Танцова формация „Софистик живо” – Сдружение „Софистик живо” - гр. София

ІІІ място:  Денс център „Галаксико” ОП „Детски и младежки център” – гр. Димитровград

Фолклорни танци на етнооснова

І място: Детска група за автентичен фолклор „Дъга”            НЧ „Св. св. Кирил и Методий 1952” – с. Карамонци

ІІ място:  Църковен фолклорен ансамбъл „Бранко” гр. Ниш, Сърбия

ІІІ място: Танцов колектив „Горещи ритми” НЧ „Рома 2004” - гр. Димитровград

Специални награди на фестивала /купи/

І. Камерни състави

– до 13 год.: Ивет Иванова Балетна формация „Рона”  при ОНЧ „Заря” - гр. Хасково

- до 18 год.: Група перкусии „Балканика” ОУ „Кулата” – гр. Казанлък

ІІ. Ансамбли

- до 13 год.: Детски танцов ансамбъл „Хорищенче” НЧ „Дружба 1870” - гр. Харманли

 - до 18 год.: Група за автентичен фолклор „Млади металац”           гр. Сараево, Босна и Херцеговина

IІІ. Пресъздаване на народен обичай

Група „Буратино” ЦДГ№ 1 „Слънце” и Театрална школа при ОДК Смолян

ІV. Оригинално изпълнение на автентичен фолклор

ДФФ  „Зорница” НЧ „Св. св. Кирил и Методий 1914” – гр. Баня, област Пловдив

Оригинална хореография

ДТС „Мики Маус” ОДЗ № 11, Район „Младост”,  гр. София

VІ. Награда на Сдружение „Благотворителен фонд проф. д-р Желязко Христов, д.м.”

ФТС „Гайтани” НЧ „Изгрев 1927” – с. Рогош, област Пловдив

VІІ. Специална награда на Синдиката на българските учители

Вокална форчмация „Надежда” – Дует Ивана Димитрова и Георги Иванов НЧ „Свобода” – гр. София

VІІІ. Специална награда на „Сдружение на танцовите дейци”

Балет „Меги денс” НЧ „Роден край 1931” – гр. София

ІХ. Най-малък и талантлив участник

Предметна награда – велосипед от царевични пръчици „Зайо Байо”, фирма „САНИ-КОНС”: 

Гебриел Делчев

Денс център „Галаксико”

ОП „Детски и младежки център” – гр. Димитровград

Х. Специална награда за участници от чужбина

1.Танцов състав „Байламос” – гр. Пирот, Сърбия

2.Културно дружесктво „Далмация” – гр. Други рат, Хърватия

3.Фолклорен танцов ансамбъл „Шумари” - гр. Винковци, Хърватия

4.Фолклорна танцова група при Техническа професионална гимназия – гр. Боюкаръщарам, Турция

5.Турска фолклорна група от гр. Александруполис, Гърция  

Галаконцертът ще бъде излъчен по Българската национална телевизия на 7 юни 2015 год. 13.55 ч., която заедно с БНР „Радио Благоевград” е медиен партньор на културното събитие.