Може ли да се работи другаде по време на неплатен отпуск?

Ако в трудовия договор няма забрана за работа другаде и работодателят разреши ползването на неплатен отпуск, няма пречка по времето му да се работи в друго предприятие. И то на пълен работен ден. Разрешение от работодателя не е нужно.

По искане на служителя работодателят може да му разреши неплатен отпуск, независимо дали е ползвал платения годишен отпуск и независимо от трудовия му стаж. Право на работодателя е да прецени дали да разреши неплатен отпуск по този ред или не, както и в какъв размер. Такъв отпуск може да бъде разрешен както за дни, така и за няколко месеца или години.

В закона няма забрана по време на отпуск да се работи другаде. Работникът може да сключва трудови договори и с други работодатели за работа в извън установеното работно време по основното трудово правоотношение.

При повече от един трудов договор работното време трябва да се определи така, че да не се нарушават задължителните минимални почивки: 12 часа междудневна и 48 часа седмична. По време на неплатен отпуск служителят може да сключи трудов договор с другия работодател за пълно работно време.

По време на отпуск може да се работи другаде и по т. нар. граждански договори. За това също не се изисква разрешение на работодателя по основния трудов договор.

 

Справка:

Член 111 и чл. 160, ал.1 от Кодекса на труда