Ансамбъл "Хасково" с голямата награда от Етнофестивала в Минерални бани

 

  • site_1

Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Хасково“ грабна голямата награда на 19-тия международен етнофестивал Децата на Балканите – с духовност в Европа в Минерални бани.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров закри етнофестивала с обещанието, че следващият двадесети поред ще бъде още по-мащабен и пъстър.

Наградите на участниците връчиха министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, председателят на Благотворителен фонд „Д-р Желязко Христов“ Пламен Димитров и кметът на община Минерални бани Мюмюн Искендер.

„Сигурен съм, че всеки един от вас ще си тръгне оттук като победител, като спечелил нещо, ако не награда – то със сигурност приятели. Сигурен съм, че през тези два дни Минерални бани беше детската културна столица на Балканите, каза министър Бисер Петков. Той честити празника на всички деца и пожела на организаторите да продължават напред с тази великолепна традиция.

В продължение на два дни близо 2 000 деца от целия свят пяха, танцуваха и се надпреварваха за приза на фестивала.

Ето и всички наградени: Голямата награда на фестивала

Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Хасково”

Специални награди за всички категории и възрастови групи

Специална награда за оригинална хореография Спортен клуб „Самодива” – Пловдив

Специална награда на Благотворителен фонд „Проф. д-р Желязко Христов” Ана Костин – град Тараклия, Молдова

Специална награда на община Минерални бани Детска вокална фолклорна група към училище „Йордан Йовков” – Кърджали

Специална награда на Синдиката на българските учители Детска група „Калина Малина” – Чирпан

Специална награда на Сдружението на танцовите дейци Танцова формация „Димитров – Нова Загора”

Специална награда на БНР – Радио Благоевград Борислава Цекова – НЧ „Съзнание”, Исперих

Награда за най-малък и талантлив участник Даниел Христов – Школа за народно пеене при НЧ „Заря” – Хасково

Специални награди за участници от чужбина Специална награда ОУ „Февзи паша”, Одрин – Република Турция

Специална награда Творчески ученически център „Чокърлия” – град Анений Ной, Молдова

Специална награда Културен и художествен център „Фентъзи тийм” –Власотнице, Сърбия

Специална награда Фолклорен ансамбъл „Бучим” – град Радовиш, Северна Македония

Специална награда Вокален ансамбъл „Тараклийче” – град Тараклия, Молдова

Специална награда Културно дружество при фабрика за режещи инструменти – град Чучак, Сърбия

Специална награда Културно дружество „Жича” – Кралево, Сърбия

Специална награда Културно дружество „Моравац” – Кралево, Сърбия

Специална награда Фолклорен ансамбъл „Мегдан” – Северна Македония

Специална награда Хор при детски културен център – Белград, Сърбия

Специална награда Фолклорна група „Вук Караджич” – град Ниш, Сърбия

Награди

Категория „Индивидуални певци и инструменталисти”

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

  1. Лилия Линова - Асеновград
  2. Ивалина Атанасова – НЧ „Иван Вазов” Мадан
  3. Николай Златков /акордеон/ - НЧ „Заря” Хасково

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

  1. Петрозара Порязова – Музикална школа Мими Иванова и Развигор Попов
  2. Мелек Ерен – СУ „Любен Каравелов” Пловдив
  3. Йоанна Миланова – Вокално студио „Нуша” София

Трета възрастова група от 15 до 18 години

  1. Виктория Ангелова – НЧ „Гого Мавров-1930” Пловдив
  2. Лазар Савич – Фолклорна група Вук Караджич, град Ниш, Сърбия
  3. Деляна Манева – с. Чешнегирово, община Садово

Категория „Индивидуални танцьори”

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

  1. Ема Митрева – Балетно студио „Мирабел”, София
  2. Грасиян Петров - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград
  3. Мартин Димитров – ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

  1. Парис Кирилова - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград
  2. Илида Илиева - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград
  3. Антоана Стефанова - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Раздел „Вокални групи”

  1. Формация за автентичен фолклор „Куклици”, Пловдив
  2. Детска вокална група „Медени звънчета”, Самоков
  3. Вокална група „Надежда” – Военен клуб Благоевград

Раздел „Фолклорни танци” Танцови колективи

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

  1. Детска група „Хорце” при НЧ „Заря”, Минерални бани
  2. Група „Мики Маус” при Детска градина № 11, София
  3. Трети хореографски клас – училище „Сава Доброплодни”, Шумен

Танцови колективи

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

  1. Танцов колектив „Съзвездие” – град Тараклия, Молдова
  2. Детски танцов състав „Кремиковче” при НЧ „Светлина Кремиковци”, София
  3. Ансамбъл „Кочо Рацин” – Скопие, Северна Македония

Танцови колективи

Трета възрастова група от 15 до 18 г.

  1. Танцов колектив „Елинпелиновски хоровод” - Варна
  2. Младежки танцов състав към фолклорен ансамбъл „Родолюбие” - Кюстендил
  3. Детско юношески танцов колектив „Здравец” – НЧ „Слънце-1928”, с. Гаврилово, Сливенско

Ансамбли

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

Културно дружество „Арион” – Крагуевац, Сърбия

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Хасково”

Трета възрастова група от 15 до 18 г.

„Лудогорска младост” при Копанския ансамбъл – Разград

Специална награда за пресъздаване на народен обичай

Фолклорна група „Житената питка” – Гимназия по хлебни и сладкарски технологии, София

Специална награда за оригинално изпълнение на автентичен фолклор Георгия Райкова - Гимназия по хлебни и сладкарски технологии, София

Категория „Модерен балет”

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

  1. Парис Кирилова - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград
  2. Клуб „Малки грации” – НЧ „Св. св. Кирил и Методий” – Симитли
  3. ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Трета възрастова група от 15 до 18 г.

  1. Дует при група за съвременни танци „Чокърлия” – Анений ной, Молдова
  2. Гергана Консулова - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград
  3. Надя Карагьозова - ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Раздел за Характерни танци

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

  1. Ансамбъл „Кочо Рацин” – Скопие, Северна Македония
  2. Културен център „Босна арт” – Степан Коле, Босна и Херцеговина
  3. Детска група за автентичен фолклор „Дъга” при НЧ „Кирил и Методий” – с. Караманци, община Минерални бани

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

  1. Фолклорна танцова група „Мермиши” - Грузия
  2. Трио при клуб „Щастливите момичета” – СУ „Св. св. Кирил и Методий”, с. Иваново, община Харманли
  3. Културно дружество „Башчаршия” – Сараево, Босна и Херцеговина

Трета възрастова група от 15 до 18 г.

  1. Детска група за автентичен фолклор „Дъга” при НЧ „Кирил и Методий” с. Караманци, община Минерални бани
  2. Ансамбъл „Мария” – Сдружение „Път към приключението”, Севлиево

Раздел „Хип хоп”

ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Категория „Спортни танци”

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

ОЦ за танцово изкуство „Галаксико”, Димитровград

Трета възрастова група от 15 до 18 г.

„Байламос” – Сърбия

Категория „Класически балет”

Първа възрастова група от 5 до 10 г.

Балетно студио „Мирабел” – Център за изкуства, София

Втора възрастова група от 11 до 14 г.

Балетна школа „Катлея” – Димитровград